WWW.DEHATICO.IR
جددیدترین مقالات
اکوتوریسم


1396/12/09
اکوتوریسم


فروش محصولات محلى روستاييان در ايران كه درآمد خود را با دامدارى و كشاورزى تأمين مى كنند به سختى انجام مى گيرد، دور بودن بازار هاى مصرف و عدم ارتباط بين توليد كنندگان و مصرف كنندگان از عمده ترين دلايل عدم رشد اين بخش از توليدات بومى را شامل مى گردد. ارتباط مستمر با طرفين توليد كننده و مصرف كننده و حضور در روستاها، علاوه بر رسيدن به ايده هاى نو در توليد و بسته بندى، به شناسايى نياز هاى مشتريان نيز كمك خواهد كرد. آموزش توليد محصولات كشاورزى بدون سموم دفع آفات نباتى و حذف كودهاى شيميايى و عرضه ى آن در بازار هاى جديد مصرف، روش هاى نو و كارآمدى هستند كه همراه با توليد مشاغل جديد، احتياج به همراهى و توانمند سازى خوشه هاى توليد در روستاها دارد، راه اندازى كسب و كارهاى كوچك با هدف ايجاد معيشت جايگزين، از جمله فعاليت هايى است كه مى تواند براى گروه هاى آسيب پذير اجتماع، همچون بانوان خود سرپرست و خانوار هايى با درآمدهاى پايين موثر باشد.
گردشگرى روستايى يا "اكو توريسم" يكى از اجزاء مهم صنعت گردشگرى به شمار مى آيد كه مى تواند باعث شكوفايى و رشد روستاها گردد. گردشگرى روستايى با ايجاد فرصتى راهبردى، سبب تنوع اقتصادِ جوامع محلى، ايجاد فرصت هاى شغلى، افزايش رفاه و همچنين افزايش درآمد ها در روستاها خواهد شد و اين امر باعث ثبات و استقرار جمعيت در مناطق روستايى و جلوگيرى از مهاجرت بى رويه و افزايش حاشيه نشينى، حفظ تعادل اكولوژيكى منابع طبيعى و حفظ ويژگى هاى فرهنگى روستاها مى گردد. امروزه صنعت گردشگرى روستايى يكى از شاخص هاى عمده ى اقتصاد ملى به حساب مى آيد و در كشور هاى بسيارى اين امر با خط و مشى هاى كشاورزى و دامپرورى در ارتباط است و غالباً سعى مى گردد با حفظ و پاسدارى محيط زيست، "فرهنگ سنتى روستايى" نيز ارتقاء داده شود.
 بطور خلاصه گردشگرى روستايى شامل هر نوع فعاليت تفريحى و گذران اوقات فراغتى كه با دريافت خدماتى از قبيل محل اقامت، تهيه غذا و خريد محصولات محلى و صنايع دستى و جذب هر چه بيشتر گردشگرانى كه در پى بالا بردن آگاهى خود در زمينه ى شيوه هاى معيشتى و آداب و رسوم افراد محلى هستند خواهد بود، و اين تعاملات در معيشت افراد بومى و رونق اقتصاد روستايى كمك هاى شايانى خواهد نمود.
احترام به طبيعت و جلوگيرى از تخريب منابع طبيعى و ناكارآمدى نهاد هاى مربوطه مى تواند در دستور كار نهاد هاى مدنى محلى قرار گيرد، مهاجرت روستاييان به كلان شهر ها و از بين رفتن روش هاى بومى معاش، ضرر هاى جبران ناپذيرى را بر جامعه تحميل خواهد كرد، يكى از روش هاى جلوگيرى از مهاجرت، جذب توريست و ايجاد بازار هاى محلى و همچنين افزايش توليد و عرضه ى محصولاتى است كه فروش آنها بتواند به بهبود شرايط زندگى انسان روستايى كمك نمايد،بطور مثال مى توان به توليد تخم مرغ محلى در روستا اشاره كرد، افزایش بی‌اعتمادی مشتریان به بازارهاى مواد غذایی،  فرصتى طلایی را برای تولیدکنندگان محصولات ارگانیک یا طبیعی فراهم آورده است. استفاده از آنتی‌بیوتیک و مواد شیمیایی و دارویی در برخی از واحدهای صنعتی و مرغداری هاى بزرگ باعث شده است که مشتریان اعتماد خود را به این دسته از محصولات از دست بدهند و غذاهای ارگانیک یا در اصطلاح عامه بازار ایران «محصولات محلی» مشتریان زیادی را به خود جذب کند.
در مناطق روستايى كشور، تغذیه و نگهداری مرغ بومی تقریبا رایگان است مرغ بومی به دلیل برخورداری از برخی ویژگی‌ها می‌تواند هزینه پرورش و نگهداری را تا حد زیادی کاهش دهد.
به‌عنوان مثال مرغ بومی ذاتا «چراگر» است، یعنی قادر است با چرا و جست‌وجو حدود ٣٥ تا ٤٠‌درصد از غذای مورد نیاز خود را تأمین کند. این درحالی است که مرغ‌های صنعتی به صورت صددرصد به تغذیه دستی نیاز دارند. نکته دیگر این است که مرغ صنعتی جیره غذایی مخصوصی دارد. در مقابل مرغ بومی جیره غذایی ارزان‌تری دارد،  جیره خوراکی آنها می‌تواند شامل پسماند غذایی خانواده‌ها و یا مزارع کشاورزی و باغ‌های میوه باشد. پروتیین مورد نیاز مرغ بومی نیز معمولا از طریق تغذیه حشرات کوچک تأمین می‌شود و همچنين سایر مواد معدنی مورد نیاز خود را نيز از چرای روزانه در خاک به‌دست می‌آورد. مرغها جانوران کم خرجی هستند. روزها در مزارع و باغات اطراف خانه مى چّرَند و پس از تاريك شدن هوا به لانه بر مى گردند تا شب ها بر روی "چوب خواب" یا شاخه استراحت کنند. كف مرغدانى را نیز می‌توان با مقدارى کاه  پوشاند، که با توجه به میزان مواد آلى در مدفوع پرنده، به كود با كيفيت تبدیل ‌شود. زرده ى تخمِ مرغِ تازه خوش رنگ و براق بوده و بالای سفيده قرار می‌گیرد. رنگ زرده متغیر است و شدت رنگ آن به میزان رنگدانه اى که در گیاهان سبز  وجود دارد- بستگی دارد.
و از طرف ديگر، هزينه ها و قيمت خوراك را در مرغداری های بزرگ نمى توان ثابت نگاه داشت، اما مرغ خانگی را می‌توان با سبزیجاتِ عاری از سم، به راحتی تغذیه نمود، مرغ می‌تواند به دنبال علفها، دانه‌ها، حشرات و ... در محیط باز بگردد. مرغ را همچنین می‌توان با ته مانده‌ ى سفره ها، خرده هاى نان، ميوه ها و سبزيجات و ديگر مواد غذایی تغذیه نمود. ما در كارگاه و فروشگاه دهاتى براى آينده روياهاى بلندترى در سر داريم،  پس از راه اندازى "كارگاه هاى توليد خانگى"، در برنامه هاى بعدى توسعه، در تلاش هستيم تا با تأكيد بر كارآفرينى و توانمند سازى هرچه بیشتر اقشار كم درآمد منطقه خصوصاً بانوان بى سرپرست و با تأكيد بر مشاركت هاى اجتماعى، زمينه حضور اقشار آسيب پذير  را در بازار كار و توليد فراهم نمائيم.

ایزد پلخوابی
زمستان 1396

نظردهی
نام :
ایمیل :
نظر :
نظرات
نظری ثبت نشده است